• info@ozlemkoc.com.tr
 • +90 312 566 1615

Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)
Ankara | Batıkent

 • 12461 Görüntüleme
 • 14 Mart 2022

Sağlıklı diş etinin rengi mercan pembesi, açık pembe renklidir. Irksal pigmentasyonlar nedeniyle farklı renklenmeler olabilir, özellikle esmerler ve zencilerdeki yaygın melanin depolanmaları patolojik değildir. Hormonal değişimler, menstruasyon, dişetlerindeki aşınmalar , aşırı sigara içme pigmentasyonu arttırır. Sağlıklı diş etleri hava ile kurutulduğunda portakal kabuğu gibi pürtüklü, mat bir görünümdedir. Sağlığını kaybetmiş diş etleri kızarık, yumuşak kıvamlı, şişmiş olarak görünür. Fırçaladıkça kanamaktadır.

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi Ankara Batıkent

Periodontal hastalık: diş ve onu çevreleyen destek dokuları etkileyen bir patolojidir. Zamanında doğru bir şekilde teşhis edilirse tedavi edilebilmektedir. Periodontal hastalıklar diş eti iltihabından hızlı kemik yıkımlarının olduğu, genetik geçiş gösteren sağlam dişlerin sallanarak kaybedildiği şiddetli enfeksiyonlara kadar geniş bir alanı kapsar.

Diş Eti Hastalıkları Belirtileri

 • Diş fırçalaması sırasında diş etlerindeki kanama,
 • Kırmızı, şiş ve dokununca kanayan, ağrılı diş etleri,
 • Sürekli ağız kokusu,
 • Dişlerin kendiliğinden sallanmaya başlaması,
 • Dişler arasında zamanla boşlukların meydana gelmesi.

 • Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri;

 • Periodontal hastalık
 • Yaşlanma
 • Gelişimsel anatomik bozukluklar
 • Hatalı diş konumları
 • Hatalı diş fırçalama
 • Periodontal tedavi sonrası
 • Bazı protez parçaları
 • Yanak, dudak kaslarının etkisi
 • Sigara kullanımının diş eti çekilmesini arttırdığı gösterilmiştir.

 • Sigara, periodontal hastalıkların şiddetini ve dağılımını arttırmaktadır. Sigara içenlerde daha fazla diş eti üzerinde diş taşı, daha az diş eti altında diş taşı ve kanamanın daha az olduğu bunun yanı sıra daha fazla dişi tutan destek dokularda ve kemikte kayıp, kemik kaybı sonucu daha derin cepler görülür.

  Diş eti büyümeleri; diş eti hastalıklarının sıklıkla görülen bir şeklidir. Etyolojik etkenleri ve patolojik değişikliklere bağlı olarak sınıflandırılırlar.
  İltihaba bağlı büyümeler
  İlaca bağlı büyümeler: antikonvülsanlar, immünsüpresifler, kalsiyum kanal blokürleri
  Sistemik durumlara bağlı büyümeler: hamilelik, puberte, c vitamini eksikliği, lösemi, granülamatöz hastalıklar
  Neoplastik diş eti büyümeleri
  Gerçek olmayan büyümeler

  Kronik iltihabi diş eti büyümelerinin etyolojisinde bakteriyel plak, hatalı restorasyonlar, ortodontik uygulamalar, anatomik bozukluklar sayılabilir. Ağız solunumu yapan bireylerde de kronik(uzun süreli) iltihabi büyümeler gözlenir. diş eti koyu kırmızı, parlak görünümlü ve kolaylıkla kanayan bir yapıdadır.

  Diş Eti Hastalıkları Tedavisi Ankara Batıkent

  İlaca bağlı diş eti büyümeleri:

  Dilantine ilacını kullanan hastaların %50 sinde görülür. Genç hastalarda daha çok rastlanır. İlacın dozu ile büyümenin şiddeti arasında ilişki vardır. Kalsiyum kanal blokörleri hipertansiyon, angına pektoris, kardiak aritmiler gibi kardiovasküler hastalıklarda kullanılan ilaçlardır. Bu tedavilerde kullanılan bazı ilaçlar gingival büyümeye neden olur. Nifedipine sıklıkla kullanılan ilaçtır ve büyüme yapma olasılığı %20 dir. Diltiazem, felodipine, nitrendipine ve verapamil bu hastalarda kullanılan ve diş eti büyümelerine neden olan ilaçlardandır. Böbrek transplantasyonu yapılan hastalarda nifedipine ve cyclosporine kombine kullanılır ve aşırı büyümelere neden olur.

  PERİODONTAL HASTALIKLAR Erken Fark Edilebilir mi?

  Periodontal hastalıklar, panoramik röntgenlerle ve ağız içi muayene sırasında periodontal sond yardımıyla diş eti cebi ölçümleri yapılarak teşhis edilebilmektedir.


  Özlem Koç Özel Diş Kliniği - Batıkent Ankara

  DİŞ ETİ HASTALIKLARI NELERDİR?

  Diş yüzeyinde biriken bakteri plağına karşı konağın ilk savunma mekanizması olan iltihabi cevabı vermesi sonucu oluşur. Başlangıçta gingivitis dişetine komşu diş yüzeyinde biriken bakterilere karşı oluşan akut iltihabi bir cevaptır. Eğer tedavi edilmezse iltihap daha derin periodontal dokulara(diş eti dokusu) yayılır ve alveol kemiğinin kaybına yol açar ki bu durum periodontitis olarak adlandırılır.

  Diş eti hastalıklarının kemiği de etkilediği safhasına Periodontitis denir. Periodontitiste dişlerin ağızda durmasını sağlayan destek dokuları ve çene kemiğinde yıkım meydana gelir. Tedavi edilmezse dişlerde hiç çürük yokken bile periodontitisten dolayı dişler kaybedilebilir.
  Periodontitis Tedavisi Ankara Batıkent

  Genellikle 30 yaştan daha genç sağlıklı bireyleri etkiler. Agresif periodontitis kronik periodontitisten başlangıç yaşı, hastalığın ilerleme hızı, eşlik eden mikrobiyal plak, konak immün cevabındaki değişiklikler, hastalıklı bireylerin ailelerde toplanması ile ayırt edilir. Lokalize agresif periodontitiste başlangıç yaşı genellikle ergenlik dönemidir. Klinik olarak birinci büyük azı dişi/kesici dişleri etkilenmiştir.

  Derin diş eti cepleri ve diş eti çekilmeleri olan, genelde 35 yaş üstünde gözlenen bir tablodur. En sık görülen periodontitis tipidir. Genel olarak yavaş ilerleyen bir hastalık olarak kabul edilirse de buna karşın, diabet, sigara kullanımı ve stres gibi bakteriyel plak birikimine karşı oluşan konağın cevabını değiştiren sistemik veya çevresel faktörlerin varlığında hastalık daha hızlı ilerler. Genellikle erişkinlerde görülebilmesine rağmen, kronik plak ve diş taşı birikimine bağlı olarak çocuklarda ve adölesan dönemde bulunan gençlerde de görülebilir.

  Diş eti bakımında dikkat edilecek hususlar:

 • Dişlerinizi ve diş etlerinizi florürlü bir diş macunuyla günde üç kere ve mümkünse her yemekten sonra fırçalayın. Özellikle gece yatmadan önce fırçalamayı ihmal etmeyin.
 • Günde bir kere (gece yatmadan önce) diş ipi kullanın. Eğer dişlerinizin arasında boşluklar varsa ara yüz fırçası kullanın.
 • Yediklerinize dikkat edin. Aşırı rafine şeker içeren, özellikle de dişlerinize yapışan yiyeceklerden kaçının.
 • C vitaminini düzenli almaya dikkat gösterin.
 • Otomatik Kapı Ankara

  metal etiket

  seksiyonel kapı

  ankara ceza avukatı

  ankara şehirlerarası nakliye

  bez çanta

  ankara boşanma avukatı

  şahin ilgi

  otomatik kapı fiyatları

  yükseköğretim hukuku

  Miami Tattoo

  Google Yorumları

  Bizim için Ne Dediler?

  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye

  “Sizinle yaklaşık 6yıldır tanışıyoruz. İyi ki de öyle olmuş.Aile diş hekimim iz oldunuz.Özellikle hijyen, ilgi alakanız ve profesyonelliğiniz bizi size bağladı. Diş tedavisi sonrası inanın ertesi gün hiç bir işlem yaptırmamış gibiyim.Çok başarılısınız. Emeğinize sağlık...”

  Gülay Akbaba
  Ankara Tavsiye Diş Hekimi
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye

  “Özlem hanım ve ekibi 4 yıldır her türlü diş rahatsızlığımda ellerinden gelen her desteği verdiler. Taşınmama rağmen güvenebildiğim tek yer oldukları için halen kendilerine geliyorum. Güvenle tercih edilebilecek bir merkez.”

  Tunay Gerikoglu
  Ankara Tavsiye Diş Hekimi
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye

  “Memleketin bütün güleryüzlü,naif,disiplinli ,titiz dis hekimleri bu klinikte toplanmış net.Ankara'da kesinlikle daha iyi daha temiz bir klinik daha iyi bir ekip bulamazsiniz.Ìşlemi gerceklestiren hocam bir yandan isini yapip bir yandan saniye saniye beni teskin etmeye uğrastı sagolsun.ìşini iyi yapan insanlar iyi ki var.Baska yer aramayınız efendim.”

  Fatma Gümüş
  Ankara Diş Hekimi Tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye

  “Bir akrabamın ve ablamın tavsiyesi ile protez ve implant işlemlerim için Özlem Hanım a başvurdum.Öncelikle güleryüzü ve sıcaklığı daha sonra da bilgilendirmesi ile kendisine hayran kaldım.Tüm işlemlerim boyunca Samsun dan Ankara ya gelmeyi sırf Özlem Hanım için göze aldım.Ve asla pişman olmadım.Sürecim çok rahat geçti Sonuç ise mükemmel oldu.Kendisine ve ekibine çok teşekkür ederim herkese tavsiye ederim.”

  Münevver Bilgili
  Ankara Diş Hekimi Tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye

  “Yolum Dr Özlem Koç ile kesiştiği için çok şanslıyım,kendisine implant ve protez için başvurdum, öncelikle kişiliğine ve bilgisine hayran kaldım daha sonra aile ortamı gibi olan kliniğinde tüm korkumu yendim kendimi güvende hissettim,sonuç beklentimin üzerinde oldu.Hijyeni uzmanlığı ortamının sıcaklığı ile öncelikle Özlem Hanım a ve ekibine teşekkürü borç bilirim.Tüm içtenliğimle herkese tavsiye ederim.”

  Mediha Türk
  Batıkent Diş Hekimi Tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye

  “Özlem hanımla 7 yıldır tanışıyoruz ilk hastalarındanım güler yüzlü olmaları samimiyetleri ile her türlü rahatlığı sağlayan titiz ve özenli çalışmalarıyla çok memnun kaldığım klinik.Herkezin gitmesini tavsiye ederim…”

  Senem Akdere
  Batıkent Diş Hekimi Tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye

  “35 yıllık Sağlık Eğitimcisi ve Sağlık çalışanı olarak Profesyonellik, tecrübe, hijyen ve nezaketi bir arada gördüğüm ender kliniklerden. Başarılarınızın devamını dilerim. Teşekkürler.”

  Harun Fidancı
  Batıkent Diş Hekimi Tavsiye
  ankara diş kliniği tavsiye

  özlem koç google yorumları

  img
  Bize 7/24 ulaşabilirsiniz!

  Sağlığınız Bizim için Değerli...

  0555 108 57 07